В кінці травня після численних прохань членів громадських організацій Полтавщини в обласній раді було проведено засідання круглого столу з питань соціальної, професійної адаптації та психологічної реабілітації учасників антитеротистичної операції – мешканців Полтавської області.
    До обговорення на засіданні було винесено наступні питання по допомозі учасникам АТО:
  1. Надання земельних ділянок
  2. Проведення в області заходів з психологічної реабілітації учасників АТО , які повертаються додому
  3. Надання житла членам сімей загиблих у ході проведення АТО
  4. Оздоровлення дітей загиблих учасників АТО
  5. Отримання статусу учасника бойових дій
  6. Працевлаштування учасників АТО та їх залучення до громадських робіт

На засідання, яке очолював голова обласної ради Петро Ворона були запрошені чиновники, що мають безпосереднє відношення до вирішення перечислених вище питань, а також представники громадських організацій області. Серед них: голова ГО «Братерство учасників АТО Полтавщини» Віталій Турпітько, голова ГО «Укроп» Олександр Русін, представник Полтавської обласної філії ГО «Товариство ветеранів АТО» Дмитро Пономаренко.

Питання, з приводу якого було найбільше суперечок на засіданні – надання земельних ділянок учасникам АТО. До виступу був запрошений заступник керівника Держземагенства у Полтавській області Олександр Шило. Він прозвітував про роботу свого управління:

«На сьогодні відповідно до українських законів кожен учасник АТО прирівнюється до учасника війни, тому має право на позачергове отриманя земельної ділянки для індивідуального будівництва, дачного та городнього господарювання. Ми займаємося веденням цього питання з липня минулого року. На сьогодні від учасників АТО нам надійшло 1246 заяв. В основному надходять заяви на отримання ділянок для ведення селянського господарства та індивідуального будівництва,а потім уже – для садівництва і городництва. Із цих 1246 – розглянуто і позитивно задоволено 698 заяв. Інші ще не розгянуті. А 5 заяв – відхилено по причині відсутності земельних ділянок у тих місцях, де просили заявники».

Уважно прослухавши звіт чиновника по наданню земельних ділянок, не витримали і взяли слово голови громадських організацій «Укроп» та «Братерство учаників АТО Полтавщини».

Зокрема голова ГО «Укроп» Олександр Русін розповів:

«Я особисто ходив у Ленінський район міста, щоб відчути на собі роботу отієї бюрократичної машини, яку відчувають усі учасники АТО, що повертаються з війни. Мені довелося спочатку іти в один кабінет, потім у другий, потім у третій.... Довго довелося поблукати, щоб таки знайти кого-небудь, хто б пояснив мені, як писати заяву на земельну ділянку і куди її потім нести. На сьогодні взагалі складається таке враження, що у нас Держкомзем і районні ради працюють взагалі окремо один від одного. Я попросив знайомого по службі, щоб провів подібне дослідження у Полтавському районі. Так він розповів, що голова районної ради відправив його у сільську раду, сільська рада – до свого землевпорядника. А землевпорядник – ще кудись – аби подалі. Скажіть, чому так??Чому хлопці, які повернулися з війни, повинні бігати за чиновниками по кабінетам і випрошувати те, що їм положено по закону? Держкомзем – це ж не приватна контора, а державна організація. Так чому замість того, щоб допомагати хлопцям отримати ділянки, ви їм створюєте купу перешкод? Дуже хотілось би отримувати від вас конкретну роботу, а якщо ви не справляєтеся зі своїми обов'язками – то пишіть рапорт, беріть у руки зброю і гайда – в АТО!! А за Вас, хай хтось інший працює».

Віталій Турпітько, голова ГО «Братерство учаників АТО Полтавщини» з приводу питання надання земельних ділянок зазначив наступне:

«Наша організація має осередки в 16 районах області. В деяких районах за хлопцями, які прийшли з АТО просто-таки бігають голови сільських рад і просять їх вибрати і отримати землю якнайшвидше. Скрізь з цим повний порядок, окрім Полтави і Полтавського району. Тут чомусь для чиновників не існує українських законів і Указів Президента. Я пропуную для вирішення цього питання при кожному райдержкомземі призначити особу, відповідальну за пошук і виділення земельних ділянок».

Вислухавши претензії від учасників АТО, заступник керівника Держземагенства у Полтавській області Олександр Шило відповів наступне:

«У нас такі великі проблеми по наданню земельних ділянок, тому що у нас більше 500 чоловік хочуть отримати землю біля Полтави або у самій Полтаві. А у нас просто немає земель в такій кількості. Щоб вирішити це питання, для жителів міста Полтави заплановано виділити 268 Га рільних земель під індивідуальну забудову, але ці землі поки що потребують інженерної підготовки. А для цього потрібен час і кошти».

Представники громадських організацій прослухавши виступ Олександра Шила, висунули вимогу якнайшвидше у кожному райкомземі призначити людей, відповідальних за пошук, підготовку і виділення земельних ділянок учасникам АТО. Заступник керівника Держземагенства у Полтавській області пообіцяв вирішити це питання у найкоротший термін.


З приводу другого питання порядку деннного: «Проведення в області заходів з психологічної реабілітації учасників АТО, які повертаються додому, виступив начальник відділу медицини катастроф та мобілізаційної роботи Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Володимир Мохначов :

«Згідно розпорядження голови ОДА від 4 березня 2015 року, нами було створено дорожню карту, була відрегульована взаємодія зі службою у справах сім'ї та молоді, розроблена програма зустрічі бійців з АТО. Нами створено 2 мобільні бригади, які можуть надавати психіатричну допомогу у будь-який час та у будь-якому куточку Полтавщини. Також у цьому році ми розпочали проект по підготовці волонтерів з питань психологічної допомоги. Ми підготували волонтерів, які здатні надавати першу медичу, домедичну і психологічну допомогу. Ці люди уже пройшли відповідні тренінги, мають сертифікати і залучаються до роботи з тими людьми, які приходдять із зони АТО. А з першого вересня до нас приїдуть європейські психологи, які будуть навчати наших треннерів. Європа виділяє на цей проект 100 тисяч Євро. Також у нас уже є телефон гарячої лінії: 8-800-50-50-32 За цим номером цілодобово черговий психолог вислухає, надасть психологічну підтримку і якщо потрібно направить у будь-яку точку Полтавщини бригаду спеціалістів – психологів і психіатрів. Загалом в області уже підготували понад 2 тисячі волонтерів, в самій же Полтаві їх більше 50. До кінця року ставимо собі за мету навчити 2,5 тисячі універсальних волонтерів». Також з приводу другого питання порядку денного керівник Полтавського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Світлана Півень, додала: «Хочу чесно сказати, що до процесу такої масової демобілізації ми абсолютно не були готові. Навчання психологів ми проводили дуже швидко – протягом березня-квітня цього року. Ми проводили навчальні семінари, залучали для цього Київський інститут психіатрії – до нас приїжджали їхні тренери і навчали наших працівників. Зараз у нас 433 військовослужбовці отримують постійну психологічну підтримку. Ми постійно працюємо з цими людьми, а у тих випадках, де не справляємось ми – передаємо дані психіатричним службам. Зараз, у нас, нажаль, є такі хлопці, які стоять на обліку психіатричних служб».

Вищенадана статистика викликала бурхливу реакцію членів громадських організацій «Укроп» та «Братерство учасників АТО Полтавщини Олександра Русіна та Віталія Турпітька. Вони зазначили, що ані вони, ані їх знайомі демобілізовані учасники АТО, ані їх сім'ї не отримували взагалі ніякої психологічної підтримки. І їх сім'ї жодного разу не відвідували психологи.

З цього приводу Володимир Мохначов пообіцяв, що прикладе усіх можливих зусиль для якнайшвидшого вдосконалення роботи його відділу і відпрацювання механізму надання психологічної допомоги і підтримки учасників АТО та їх сімей.


Питання надання житла і виплати коштів членам сімей загиблих у ході проведення АТО висвітлила директор Департаменту праці та соціального захисту населення Людмила Корнієнко:

«Питання надання житла родинам загиблих не менш болюче, ніж питання надання земельних ділянок, адже поки що держава виділила кошти лише на одну квартиру і навіть їх довелося повернути, адже, як виявилося цим людям уже виділило квартиру підприємство «Полтаватрансбуд». Взагалі у нас на Полтавщині 98 сімей загиблих. 70 уже мають офіційний статус. Усім їм ми видали посвідчення та пам'ятки. Документи на них ми збирали самі. У нас є повний реєстр таких родин і ми знаємо усі їх проблеми і намагаємось допомагати. Проблем наспрпавді дуже багато, найбільше ж - із навчанням дітей, і з їхнім працевлаштуванням. Ми щотижня моніторимо ці сім'ї, аналізуємо, що зроблено, а що ще треба зробити. 18 сімей загиблих ще не отримали відповідний статус. Ми відправили їх документи у Київську лікарську військову комісію і чекаємо відповідь. Усі ці сім'ї мають право ставати на облік для отримання санаторно-курортного лікування. Уже стали 30 чоловік, з них 21 видані путівки. До речі, з 1 червня, нажаль, вносяться зміни в українське законодавство і члени сімей загиблих втрачають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Ми будемо намагатися вирішити це питання за рахунок коштів місцевих рад. Щоб все таки відновити пільговий проїзд членам родин загиблих. Що стосується виплат сім'ям загиблих , то 84 родинам уже виплачено по 25 тисяч гривень з обласного бюджету. Залишилось 14 сімей, на які ми збираємо документи. З державного ж бюджету кошти отримали 42 родини».

З приводу питання оздоровлення дітей загиблих учасників АТО виступила заступник начальника відділу у справах сім'ї та молоді ОДА Юлія Северин:

«Буквально на тому тижні було внесено зміни до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», де до категрії осіб, які мають пільги на оздоровлення було включено дітей, батьки яких загинули в АТО чи брали участь в антитерористичній операції. У нас в області діє програма, за якою дані категорії дітей оздоровлюються за бюджетні кошти. Діти перечислених категорій мають право на оздоровлення без черги. За першочерговістю оздоровлення їх прирівняли за статусом до дітей-сиріт. Що стосується міста Полтава, то воно додатково закупило путівки на 99 тисяч гривень, які безкоштовно роздані сім'ям, в яких батьки служили в АТО чи загинули там. Оздоровлення таких дітей буде проходити в таборах відпочинку Полтавщини, на Тернопольщині та на березі Чорного моря у місті Коблево. З обласного бюджету на цьогорічне оздоровлення дітей виділено 5 мільйонів гривень. Єдина проблема – те, що по закону мають право на оздоровлення лише діти, тих батьків, які уже мають статус учасника АТО».

Заслухавши даний виступ, голова ГО «Укроп» Олександр Русін та голова ГО «Братерство учасників АТО Полтавщини» запропонували внести деякі зміни в порядок оздоровлення дітей учасників АТО. Адже нині оздоровленню підлягають лише ті діти, батьки яких або загинули під час антитерористичної операції або отримали статус учасника АТО. А діти, батьки яких ще не отримали відповідних документів і батьки яких зараз на війні – не мають право на оздоровлення. Це досить обурило присутніх на засіданні учасників АТО. Тому було запропоновано і погоджено внести у список на оздоровлення дітей, батьки яких на даний момент відстоюють цілісність нашої держави.


По питанню отримання статусу учасника бойових дій з доповіддю виступив заступник військового комісара Полтавського обласного військового комісаріату Едуард Бородай:

«До сьогодні існувала складна система отримання статусу учасника бойових дітей: ми робили запити у військові частини, потім довго оформляли документи і відправляли їх на міжвідомчу комісію в Київ. Від учора цей порядок змінився – тепер право надання статусу учасника бойових дій віддали військовим комісаріатам. Це значно полегшить нашу роботу і швидкість отримання відповідного статусу військовими».

Останнім питанням, яке обговорювали на засіданні круглого столу було Працевлаштування учасників АТО та їх залучення до громадських робіт. З цього приводу виступила директор Обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва:

«Ми тісно співпрацюєм з військовим комісаріатом і ми вирішили так: хто до мобілізації не мав місця роботи – повинен стати до нас на облік. Прошу, щоб у цьому посприяли і допогли нам і присутні тут громадські організації. Ті, хто був у зоні АТО - отримували там грошове забезпечення від держави, тому, прийшовши, вони мають право на отримання від нас такої ж суми – від 2500 до 4800 гривень. Усім цим хлопцям ми допоможемо і жоден з них не буде знятий з обліку. Зараз у нас на обліку 452 хлопці. Ми співпрацюємо з військкоматами і ставимо на облік навіть тих, хто до нас сам не з'явився. На даний момент маємо такі результати: 15 хлопців уже працевлаштовано, 17 працюють на громадських роботах, 10 проходять професійне навчання. З 1 липня будемо масово залучати хлопців, що повернулися з АТО до громадських робіт по охороні правопорядку. Хлопці матимуть з цього певну суспільну значимість і додаткову матеріальну винагороду. Також наш Центр зайнятості має змогу видавати учасникам АТО одноразову грошову допомогу на відкриття власної справи. Такого поняття, як статус чи його відсутність у нас немає. Нам все одно чи є статус. Ми працюємо з усіма по єдиній схемі і за базою даних, яку нам - спасибі їм – надали військові комісаріати. Усі кому потрібна допомога, можете звертатись до мене особисто за такими номерами:
066-560-35-29
096-353-80-20
Автор статті: Олександра Атахаджаєва