30 травня 2017 року у виставковій залі Полтавського міського Будинку культури відбувся культурно-просвітницький захід «Креативна літературно-мистецька зустріч із Валерієм Макеєвим».

Мета цієї зустрічі багатоаспектна:

  • сприяти облаштуванню автобані для 72 ОМБр ЗСУ, що дислокується у промзоні м. Авдіївки;
  • вшанувати пам’ять загиблих військовослужбовців ЗСУ і добровольчих батальйонів у військовому конфлікті на Сході України;
  • здійснити промоцію книг«100 днів полону» та «Привиди Президента» як зразків сучасної української літератури;
  • примножити й урізноманітнити форми соціокультурного життя і патріотичного виховання мешканців міста й області.

Громадський діяч та правозахисник із Черкащини Валерій Макеєв почав займатися волонтерством з перших днів АТО. Одна з таких поїздок для нього завершилася полоном у казематах так званої «ЛНР», де він виявив себе людиною надзвичайно міцного духу, котра вижила в нелюдських умовах полону і навіть спромоглася написати про це книги.

«100 днів полону» – книга-сповідь волонтера, який пройшов воєнний Схід України й опинився за ґратами у підвалі, у якому не діють жодні закони і правила, усе засноване винятково на людських стосунках і терпінні. Ця книга – документальна розповідь про паралельний вимір, який існує в нашому світі за кілька сотень кілометрів від мирного, безпечного, комфортного життя.

Художньо-документальна повість «Привиди Президента» побачила світ наприкінці 2016 року; вона присвячена трагічній загибелі бійців батальйону «Айдар» при спробі надати допомогу оточеному сепаратистами 32-му блокпостові восени 2014 року.

Під час заходу гості мали змогу переглянути виставку фоторобіт учасників російсько-української війни «Обпалені війною» та експозиції творів полтавських художників Андрія Науменка, Юлії Сторожевої, Володимира Пащенка. Серія портретів бійців добровольчого батальйону «Айдар», створена полтавським художником-графіком Андрієм Науменком спеціально для зустрічі. У експозиції представлено шість портретних зображень.

Це легендарний на луганському фронті у 2014 році командир «Золотої роти» – Піскіжов Олександр (26.10.1976 – 15.10.2014) з позивним «Італієць», а також учасники групи по деблокуванню 32-го блокпосту: Вакуленко Максим, Яретик Іван, Семенов Олексій, Григоренко Олексій, Пилипишин Сергій.

Розпочав зустріч Андрій Кадук з читання зі сцени уривку історичного роману Ліни Костенко «Берестечко», що присвячений подіям, з глибини віків співзвучним сьогоденню. Глядачі слухали затамувавши подих, кожне слово адже поезія Ліни Костенко проникала в душу і стискала серце.

Читання зі сцени уривків книг «100 днів полону» та «Привиди президента» артистками Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя Людмилою Тимофеєвою та Ольгою Чернявською привернуло увагу до тривожних моментів, але ось на сцені сам автор – Валерій Макеєв. На перший погляд – людина, про яку неможилво сказати, що вона пережила страшний полон у терористів, але коли починає говорити, коли бачимо його погляд, одразу стає зрозуміло скільки, сміливості, болю, поневірянь він пережив. Пережив, повернувся додому, поставив собі мету допомагати у визволенні хлопців з полону, сприяти тим людям кого звідти звільнили, писати книги про пережите. Таку мету може релізувати тільки сильна людина, яка знає що це таке – полон, людина, що має гідність, любов до людей і своєї батьківщини.

Розказати світові про побачене і пережите стало необхідністю і для Валерія Макєєва.

Багато хто, повернувшись з війни, тамує пережите там у собі, мовчить. У Валерія ж сталося по іншому. Спогади стали основою для книг: Писав на одному подиху. Нічого не міняв і не редагував у тексті, – говорить автор, – просто зрозумів, що не можу тримати цю історію в собі».

«Книга-сповідь. Мабуть, тому, що вона чесно написана. Від серця. Хоча кому можна сповідуватися? Хіба – перед Богом. Напевне, це сповідь перед рідними з подякою за те, що пережили часи, доки я був там. Це також сповідь перед усіма знайомими та незнайомими», – зізнається письменник.

Не був би цей захід таким патріотичним, якби на ньому не лунав Державний гімн, виконаний від щирого серця юною талановитою україночкою Вероінкою Клименко з творчого центру Наталії Май, а після його натхенного виконання на сцену вже вийшов київський гурт «ТаRuta» – учасник проекту World Music – професійний колектив, який за вісім років свого існування став двічі лауреатом Національного фестивалю «Червона Рута», відмінно зарекомендував себе на різноманітних фестивальних майданчиках України та Європи.

Основу «ТаRuta» складають дослідники фольклору та професійні музиканти Євген і Олена Романенки, а також не менш досвідчені майстри-віртуози: Тарас Козак (ударна установка, ксилофон, перкусія), Олександр Атамась (бас-гітара), Ростислав Мамадлоіков (гітара) і Ярина Товкайло (народні духові інструменти).

Участь етно-рок гурту «ТаRuta» як спеціального гостя, варто розглядати в аспектах культурно-просвітницькому, благочинному і навіть виховному (мається на увазі національно-патріотичне виховання). Бо більше ніж 300 концертів для наших ЗАХИСНИКІВ на передовій дають для того підстави.

«Через часті поїздки на Схід нас знає дуже багато ветеранів. Багато з них стали нашими друзями. Є й такі, з ким познайомились у Донецькому аеропорті, коли ми приїздили до наших бійців та співали під гітару, а навколо лунали вибухи ворожих мін. Тому коли дзвонять ветерани і просять про нашу допомогу, то я розумію, що не маю морального права відмовити їм», – говорить лідер гурту Євген Романенко.

До речі:

  • практичним результатом стало те, що загальна сума коштів, зібраних під час заходу на обладнання автолазні для 72-ї ОМБр становить 8861 гривню;
  • до заходу долучилася студентська молодь, адже в рамках креативно-мистецької акції студентка спеціальності «Культурологія» Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Анжела Шпак отримала можливість апробувати результати дипломної роботи з теми «Специфіка організації та проведення літературно-мистецьких вечорів».

Організаційний комітет «Креативної літературно-мистецької зустрічі із Валерієм Макеєвим» висловлює щиру вдячність технічному партнеру – студії «AVANT», партнерам – ТОВ «Елітліфт», Решетилівській майстерні художніх промислів «Соломія» та «Львівській кав'ярні».

Дякуємо за підтримку нашого проекту керівнику фракції «УКРОП» Полтавської обласної ради Солов'ю Сергію Андрійовичу та депутату ПОлтавської обласної ради Вороні Петру Васильовичу.

Автори статті: Олександр Займак, Дмитро Кравченко

Фотографи: Анна Васецька і Анна Чапала